Okenní a stínící technika


Rychlý kontakt
mob: 777 552 798 , 777 552 897
tel: 321 722 539
anko-servis@seznam.cz
mapa »


Kvalitní plastová okna z profilů REHAU,SCHUCO

Žaluzie - sítě - rolety
climax

Venkovní a vnitřní okenní parapety
paramont

Dveře interiérové

Garážová vrataAKCE
Novátorské řešení Okna ve standardu s rámkem

Vzorková prodejna
Po - Pá
9.00-12.00 / 13.00-16.30

Kontakty
Ovčárecká 565
Kolín 5, 280 02
tel.: 321 722 539

Návod k obsluze plastových oken

Konkrétní návod k obsluze najdete na stránkách výrobce plastových oken nebo systému kování. Následující informace jsou obecného charakteru a vztahují se na většinu plastových oken, které najdete v České republice.

Ovládání plastových oken

Většina plastových oken je ovládatelná jednou kličkou otvíravě-sklopným systémem. Ve spodní poloze je okno zcela prodyšně uzavřeno. Při pootočení o 90 stupňů směrem k pantům jej uvedete do polohy otevřené a můžete okno klasickým způsobem otevřít.

Pokud s otáčením kliky pokračujete o dalších 45 stupňů, dostanete se do místa, kdy je okno v režimu mikroventilace. Mezi oknem a rámem je mezera o velikosti v řádech maximálně několika milimetrů. Okno je prodyšně uzavřeno, nehrozí riziko rosení oken nebo jejich pokrytí plísní.

Při pootočení kliky o plných 180 stupňů je možné celé okenní křídlo vyklopit na delší větrání. V tomto režimu nehrozí samovolné uzavření okna.

Bezpečná obsluha oken

Pokud chcete zachovat dlouhou životnost a bezpečnou obsluhu plastových oken, dodržujte následující rady:
Napřidávat váhu na otevřené okno
Nevystavujte otevřené okenní křídlo zatížení.
Příliš okno neotvírat
Nesnažte se otvírat okno za okraj okenního otvoru.
Neblokovat zavírání okna předměty
Nepokládejte žádné předměty do otevřeného okna mezi okenní křídlo a rám.

Okna v dosahu dětí je možné zajistit pojistkou proti otevření nebo přidat zamykatelnou kliku.
Nenechávejte otevřené okno v průvanu nebo silném větru.
Při zavírání držte okno vždy za kliku, držení v jiném místě okna může způsobit zranění.

Problém rosení oken

Detail oroseného okna

Větší teplotní rozdíly

V případě rozdílných teplot venku a uvnitř se může vytvářet na oknech vodní kondenzát – jev zvaný rosení oken. To samo o sobě není na škodu, pokud jde jen o přechodný stav během rychlého větrání. Když ale dochází k pravidelnému rosení okna, může docházet ke vzniku plísní.

Nadměrné množství vodní páry

Je-li v místnosti větší množství vodních par (například při sušení prádla nebo vaření) a venkovní teploty dostatečně ochladí plastové okno i zevnitř, může docházet k vytváření kondenzátů. Vzduch u okna sníží svou teplotu a ztratí schopnost absorbovat větší množství vodních par, voda nakonec ulpí na okně. Rosení lze předcházet použitím kvalitního zasklení okna, které má nízkou prostupnost tepla (a chladu dovnitř).

Může jít o špatnou instalaci

Když se rosení okna objevuje i během pravidelného větrání, může také jít o špatně instalovaná plastová okna. Jsou-li okna umístěna ke vnější straně obvodové zdi bez předchozího zateplení. Rám okna je nadmerně ochlazován únikem tepla přes zdivo a dochází k nadměrnému rosení.

Pravidelné větrání plastových oken

Orosené plastové okno

Ať už jste se nastěhovali do novostavby, kde jsou plastová okna od začátku nebo jste vyměnili stará dřevěná okna za plastová, budete muset začít s pravidelným větráním.

novostaveb se doporučuje pravidelné větrání i z důvodu vysychání stavby. Minimálně půl roku po nastěhování byste měli pravidelně větrat aspoň 10 minut každý den. Ideálně využívat mikroventilaci.

Ve starších bytech a domech je problém podobný. Starší okna se většinou vyměňují kvůli špatnému těsnění a velké propustnosti tepla ven. Do výměny oken je mikroventilace zajištěna automaticky větší mezerou mezi oknem a rámem. Po instalaci nových oken je potřeba výměnu vzduchu nadále opět pravidelným větráním.

Jak správně větrat

Otevřené okno

Hlavně v zimním období, kdy jsou vnější a vnitřní teploty velmi rozdílné, je potřeba pravidelně větrat.

Nejlépe několikrát denně otevřete okna na několik minut, je to lepší a efektivnější větrání než pomocí sklopeného okna.

Ráno je vhodné vyvětrat celý byt po dobu 15 minut buď pomocí zcela otevřených nebo sklopených oken.

V případě, že není možné zajistit pravidelné větrání je možné nahradit těsnění v oknech speciálním perforovaným těsnícím materiálem, který bude zajišťovat výměnu vzduchu kontinuálně a bez potřeby větrat.

Nedostatečné větrání vede k opakovanému rosení oken a následně vzniku nepříjemných plísní.